29 marca 2023

21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny, a także Światowy Dzień Zespołu Downa. Data 21.03 nie jest przypadkowa - osoby z tą wadą w 21 parze chromosomów mają trzy chromosomy zamiast dwóch. Skąd też inna nazwa tego zaburzenia - trisomia 21. Symbolem tego dnia są kolorowe skarpetki, będące synonimem niedopasowania społecznego i genotypowego, z jakim borykają się osoby niepełnosprawne, a jednocześnie pokazują, że mimo odmienności są radosnymi, pełnymi życia ludźmi.

Uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Mosinie również przyłączyli się do akcji i założyli dwie różne kolorowe skarpetki, solidaryzując się z osobami z zespołem Downa. W tym dniu pokazaliśmy, że różni nas tak niewiele, jeden niepasujący chromosom - tak jak nasza niepasująca skarpetka.

W holu szkoły z tej okazji powstałą gazetka tematyczna z najważniejszymi informacjami dotyczącymi osób z zespołem Downa. Korytarz został udekorowany kolorowymi skarpetkami wykonanymi przez dzieci z klas 0-3. Ogłoszono także konkurs na zaprojektowanie swojej pary skarpetki.

Natomiast w klasach przeprowadzono pogadanki podejmujące tematykę tolerancji i wrażliwości na potrzeby osób z zespołem Downa. Uczniowie obejrzeli również krótki film edukacyjny “Zespół Downa. Jak rozmawiać z dziećmi?”

Założeniem naszej akcji było zwiększenie świadomości oraz likwidowanie uprzedzeń w stosunku do osób dotkniętych tą wadą genetyczną.

Wyniki konkursu na projekt skarpetki:

I miejsce – Halaburda Mikołaj 1C

II miejsce – Mikołaj Matuszewski 3B