24 września 2019

Czy szkolne podstawy programowe mają sens? I czy zastanawiamy się nad sensem wypowiadanych słów? To tylko część tematów, którymi w środę (18 września 2019 r.), pod hasłem "Mądrość – Kreatywność – Innowacyjność. Kształcenie dla przyszłości", zajmowali się uczestnicy II Kongresu Rozwoju Systemu Edukacji. Dzisiaj chcemy porozmawiać, jak przygotować na nią młodzież – mówił dr Paweł Poszytek, dyrektor #FRSE, otwierając środowy kongres na stadionie PGE Narodowy w Warszawie. Ale prof. Krzysztof Zanussi, reżyser i scenarzysta – pierwszy z mówców kongresu – wrócił do przeszłości: fragment filmu „Cwał” zilustrował wykład pt. "Prawda w czasach nieprawdy, wiara w czasach niewiary". Reżyser wzywał w nim do zastanawiania się nad sensem słów. - Najbardziej podejrzane to "postęp". Bo, jeżeli tłum zmierza w przepaść, lepiej być w ogonie postępu – ironizował Krzysztof Zanussi.

– Szkoła ma być nowoczesna: w metodach – mówił prof. Krzysztof J. Szmidt, pedagog z Uniwersytetu Łódzkiego. Uzupełnił tym samym wcześniejszą wypowiedź Dariusza Piontkowskiego, Ministra Edukacji Narodowej, który pod koniec kongresu stwierdził, że „szkoła powinna pozostać instytucją nowoczesną, a zarazem konserwatywną, aby ludzie różnych zawodów mogli rozmawiać. I wnuk z dziadkiem też” – podsumował szef MEN.

W kongresie uczestniczyli także przedstawiciele SP nr 1 w Mosinie – p. J. Nojszewska i p. A. Walter.

II Kongres Rozwoju Systemu Edukacji