Jesteśmy najlepsi

Aktualności

Aenean sagittis mattis purus ut hendrerit. Mauris felis magna, cursus in venenatis ac, vehicula eu massa. Quisque nunc velit, pulvinar nec iaculis id, scelerisque in diam. Sed ut turpis velit. Integer dictum urna iaculis vestibulum finibus. Etiam tempus dictum rhoncus. Nam vel semper eros. Ut molestie sit amet sapien vitae semper. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. 

24 czerwca 2022
We wtorek 21 czerwca 2022r. odbył się po raz kolejny w naszej szkole Dzień
24 czerwca 2022
Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Mosinie zaprasza uczniów i rodziców na uroczyste zakończenie

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa dotyczącego wspierania w latach 2016-2020 organów prowadzących szkoły oraz biblioteki pedagogiczne w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych, biblioteka naszej szkoły otrzymała w roku 2020 środki finansowe na zakup książek. Księgozbiór biblioteki wzbogacił się o 796 książek ( w tym 653 tytuły i 150 egzemplarzy lektur) o wartości 15 000 zł, z czego dotacja wynosiła 12 000 zł, a pozostałe 3 000zł stanowił wkład własny gminy.

 

W czerwcu 2020 r. dostępna była ankieta dla uczniów, rodziców i nauczycieli, na podanie propozycji książek, które warto zakupić do biblioteki. W oparciu o podane propozycje dokonano wyboru książek do zakupu. Cenną wskazówka były również wypowiedzi uczniów na temat ich zainteresowań przekazane podczas rozmów i porad czytelniczych w bibliotece szkolnej. Przeprowadzono konsultacje z pracownikami Mosińskiej Biblioteki Publicznej, przede wszystkim pod kątem wyposażenia biblioteki w lektury szkolne, nowości wydawnicze, a także zainteresowań czytelniczych. Pozyskano listę książek najczęściej wypożyczanych przez dzieci i młodzież. Przeanalizowano Złotą Listę Książek opublikowaną przez Fundację Cała Polska Czyta Dzieciom, a także listy rankingowe dostępne w Internecie książek zakupionych przez inne szkoły w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Sporządzona lista woluminów do zakupu uzyskała pozytywną opinię Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego.

 

We wrześniu 2020 biblioteka przesłała do rodziców przez dziennik Librus list pani Ireny Koźmińskiej, na temat znaczenia głośnego czytania książek dzieciom. Przesłano również prezentację multimedialną "Jak i dlaczego zachęcać dzieci do czytania".            

 

Realizację większości projektów pokrzyżowała nam niestety pandemia i brak bezpośredniego kontaktu z czytelnikami, głównie z klas IV - VIII, które od 26 października 2020r. przebywały na nauczaniu zdalnym.

           

W ramach współpracy z Mosińską Biblioteką Publiczną odbyła się wystawa fotografii z konkursu zorganizowanego dla dzieci z klas I -III, "Czytam, bo lubię"(listopad 2020r). Uczniowie z klas pierwszych brali udział w projekcie "W misiowej krainie". Polegał on na czytaniu książek o bajkowych misiach oraz o niedźwiedziach. Jego celem było zdobycie wiadomości o życiu i zwyczajach  tych groźnych zwierząt, ale także poznanie wielu misiów, bohaterów bajek, np. Miś Uszatek, Kubuś Puchatek, miś Paddington, Miś Yogi itp. Na zakończenie projektu w Dzień Pluszowego Misia, uczniowie oglądali prezentację, rozwiązywali zagadki, quizy, śpiewały piosenki, które przesłane zostały przez dziennik Librus (dzieci przebywały już na nauczaniu zdalnym). Uczniowie klas trzecich brali udział w projekcie "Podróże z małą reporterką". Dzieci zapoznały się z całą serią książek o Neli i podzielone zostały na kilkuosobowe grupy. Każda grupa wybierała jeden tytuł z serii, a jej zadaniem było przeczytanie książki i zebranie ciekawych materiałów, dotyczących miejsca na świecie, omawianego w książce, np. Karaiby, dżungla, koło podbiegunowe, oceany, kontynenty. Następnie uczniowie pracowali nad plakatem, który miał zachęcać inne dzieci do przeczytania książki o Neli. Powstały bardzo ciekawie zaprojektowane plakaty, które można było obejrzeć na wystawie.

 

Dzięki udziałowi w Programie biblioteka wzbogaciła księgozbiór o wiele nowych pozycji książkowych. Zakupione nowości to atrakcyjne książki, często bestsellery, utwory znanych i   lubianych autorów, dostosowane do potrzeb i oczekiwań uczniów oraz lektury. Największym zainteresowaniem wśród uczniów cieszą się tzw. nowości wydawnicze. Są wśród nich serie wydawnicze: „Zaopiekuj się mną”, „Nela, mała reporterka”, „Magiczne drzewo”, „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”, „Wiedźmin”. Wśród chłopców dużym zainteresowaniem cieszy się seria wydawnicza „Najfutbolniejsi, "Koszmarny Karolek”, a także “Dziennik Cwaniaczka”. Najmłodsze dzieci najczęściej sięgają po książki z serii "Czytam sobie", "Kicia kocia", seria o kocie Cukierku, "Czytamy bez mamy" oraz "Pierwsze czytanki". Z myślą o dzieciach niepełnosprawnych w ramach programu zakupiono książki pisane dużą czcionką z przewagą ilustracji oraz książki poruszające problemy integracji, tolerancji, wyrozumiałości i pomocy innym.

 

Tak ciekawie doposażony księgozbiór pozwala uczniom miło, ciekawie i pożytecznie spędzić czas w szkole i w domu, przyciąga uczniów do biblioteki oraz rozbudza zainteresowania czytelnicze.

           

05 lutego 2021