26 lutego 2021

Bardzo nam miło ogłosić, że przygoda uczniów z 2c na Planecie Energii zakończyła się sukcesem! Ale jak to się zaczęło…?

 

Na planecie Energii, zamieszkanej przez zielonych Energoludków, skończyło się miejsce na składowanie odpadów. W rzece pływało więcej śmieci niż ryb, a w lasach leżały sterty zużytych rzeczy. Energoludki musiały pozbyć się tego problemu, który przypominał problemy mieszkańców Ziemi.

 

Z misją ratunkową wyruszyły dzieci z 2c. Na lekcjach online, korzystając z interaktywnych materiałów zamieszczonych na platformie Planety Energii, poznawały proces segregacji odpadów, drogę odpadów po wyrzuceniu i dowiedziały się, jak zapobiegać powstawaniu odpadów. W czasie zajęć wykonywaliśmy zadania online i notatki wizualne w zeszycie. Zrobiliśmy wirtualny spacer po sortowni odpadów w Gdańsku. Wybraliśmy się także do Wielkopolskiego Parku Narodowego, żeby pozbierać śmieci tam pozostawione przez nieodpowiedzialnych turystów.

 

Szczególny czas poświęciliśmy na zdobywanie wiedzy i dzielenie się pomysłami jak ograniczać powstawanie odpadów. Poznaliśmy działania niektórych firm kosmetycznych, które dbają nie tylko ekologiczne produkty wewnątrz, ale również na zewnątrz opakowania. Mamy nadzieję, że już wkrótce stacje do samodzielnego uzupełniania opakowań kosmetykami będą powszechną praktyką w drogeriach. Po dawce inspirujących filmików dzieci miały za zadanie stworzyć własny model fabryki, który miałby zawierać ekologiczne rozwiązania.

Podczas lekcji online zaprosiliśmy do wideokonferencji p. Sylwię Dengusiak, która opowiedziała nam o mosińskiej Jadłodzielni i jej działaniach. Dzielenie się jedzeniem i rzeczami, których już nie wykorzystamy niesie ze sobą podwójny aspekt – moralny i materialny, bowiem pomagamy innym, a także przyczyniamy się do ograniczania powstawania odpadów. Rzecz, która dla nas może być już bezwartościowa, dla innych  może się okazać potrzebna. Rozmowa z panią Sylwią była bardzo ciekawa i dzieci wyniosły z niej dużo dobrego. Po powrocie do szkoły w styczniu wspólnie zrobiliśmy spacer do lodówki Jadłodzielni i do Zniczodzielni na cmentarzu. Na zajęciach plastycznych ozdobiliśmy torby na zakupy, aby nie musieć korzystać z plastikowych reklamówek.

 

Swoimi pomysłami na ograniczanie powstawania odpadów podzieliśmy się na Padlecie. Po powrocie do szkoły gościliśmy na wideokonferencji p. Filipa Radzińskiego – specjalistę firmy Sweco, która zajmuje się ekologicznym budownictwem i ocenianiem budynków pod względem dbałości o środowisko. Dowiedzieliśmy się, że niektórych budynkach używa się zgromadzonej wody deszczowej do spłukiwania nieczystości w toaletach, a miejsca parkingowe ze stacją do ładowania samochodów elektrycznych są powszechne. Po interesującym spotkaniu dzieci stworzyły mapy myśli, porządkując poznane informacje.

 

Po zakończeniu przygody z Misją w Krainie Odpadów, wiemy jak dbać o Ziemię.

Nasze działania zostały dostrzeżone i nagrodzone przez jury Planety Energii! Zdobyliśmy główną nagrodę, z której niezmiernie się cieszymy.

arek –

Planeta Energii