06 czerwca 2022

W ostatnim dniu egzaminów ósmoklasistów 26 maja 2022 r. do naszej szkoły na wymianę przyjechało trzydziestu uczniów z Estonii, Włoch i Portugalii wraz z opiekunami. To międzynarodowa grupa, która w ramach koordynowanego przez SP nr 1 w Mosinie projektu Erasmus+ „Uniwersalny język sztuki” już od trzech lat realizuje zaplanowane działania pokazujące, jak ważny jest wpływ szeroko rozumianej sztuki na wszechstronny rozwój człowieka. Spotkanie w Polsce w dniach 27-31 maja było czwartą (nie licząc dwóch e-wymian z 2021 r.) i jednocześnie ostatnią zagraniczną mobilnością uczniów w projekcie. Warto podkreślić, że zaplanowane na dwa lata trzy spotkania międzynarodowe, z uwagi na tzw. siłę wyższą, zrealizowaliśmy w miesiąc…

Program wizyty w Polsce był bardzo bogaty i objął następujące działania:

 

Piątek, 27 maja 2022

DZIEŃ POWITANIA

- poznanie Szkoły Podstawowej nr 1: spotkanie z dyrekcją i społecznością szkolną, koncert powitalny, prezentacja szkół partnerskich i filmu Przygody ULI w Krainie Sztuki,

- Lekcja języka polskiego , której efekty można zobaczyć na Padlecie: https://padlet.com/ulaerasmus/hqmzvepf22soyb1n

- Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie – zwiedzanie i warsztaty z tkania Od rośliny do materiału, warsztaty z wycinanek narodowych Święte kąty i pająki.

 

Sobota, 28 maja 2022

UNIWERSALNY JĘZYK SZTUKI W MOSINIE

- Master Chef Junior Polska – zajęcia kulinarne z Mistrzem Kuchni p. Tomkiem,

- Jam session – warsztaty muzyczne w szkole mollDurr,

- spacer po Mosinie,

- poznawanie Wielkopolskiego Parku Narodowego drezyną i pieszo,

- piknik dla rodzin i wspólnoty lokalnej na Stacji Turystycznej Osowa z ogniskiem, piosenkami, zabawami i grami sportowymi.

 

Niedziela, 29 maja 2022

UNIWERSALNY JĘZYK SZTUKI W KÓRNIKU I ROGALINIE

- sztuka natury: Kwitnące rododendrony, azalie i magnolie – spacer po największym i najstarszym arboretum w Polsce w Kórniku, rejs stateczkiem po Jeziorze Kórnickim, spacer promenadą kórnicką,

- sztuka historyczna, malarska, ogrodowa w Pałacu w Rogalinie, w Galerii Obrazów, parku rogalińskim,

- sztuka kulinarna: artystyczne lody w Rogalinie.

 

Poniedziałek, 30 maja 2022

UNIWERSALNY JĘZYK SZTUKI W SZKOLE

- warsztaty artystyczne: tworzenie muralu w podziemiach szkolnych oraz liter metodą quillingu,

- warsztaty z tańca narodowego: nauka poloneza,

  • przygotowanie wystawy podsumowującej projekt.

 

Wtorek, 31 maja 2022

UNIWERSALNY JĘZYK SZTUKI W POZNANIU

- sztuka w sporcie: wizyta na Stadionie Lecha Poznań,

- sztuka w architekturze: spacer przez centrum Poznania i Stary Rynek,

oraz w Centrum Sztuki i Biznesu'Stary Browar,

- sztuka odkrywania polskiego dziedzictwa w Muzeum Porta Posnania,

- sztuka kulinarna: warsztaty z wypieku Rogali Świętomarcińskiech w Rogalowym Muzeum Poznania,

- kolacja pożegnalna, wręczenie certyfikatów i płyt CD, nagranych w ramach projektu.

 

Zachęcamy też do obejrzenia foto-relacji z wyjazdu KLIKNIJ TU:

https://www.canva.com/design/DAFE5N7_x9M/o66kiUJPY8uqex7Y3pr6YA/view?utm_content=DAFE5N7_x9M&utm_campaign=designshare&utm_medium=link2&utm_source=sharebutton

oraz śledzenia naszej grupy Erasmus+ UNIVERSAL LANGUAGE OF ART na FB https://www.facebook.com/groups/424033641616836/

 

W sierpniu 2022 r. unijny projekt Erasmus+ „Uniwersalny język sztuki” oficjalnie się zakończy. Pozostaje nam jeszcze tylko tona raportów do napisania oraz dalsze upowszechnianie naszych rezultatów, które stworzyliśmy przez trzy minione lata, np. płytę CD, czy Książkę kulinarną.

Warto podkreślić, że udział w projekcie jest bezpłatny, bo dzięki wygranemu grantowi wszelkie koszty, tj. wyjazdy zagraniczne, czy dodatkowe zajęcia pokrywa Unia Europejska. Dzięki temu młodzi ludzie mogą podróżować i uczyć się za granicą. Poznają swoich rówieśników w Europie, zawiązują przyjaźnie. A to jest najlepsza inwestycja, która buduje podwaliny trwałego pokoju w naszej części świata, i takie właśnie idee przyświecały twórcom europejskich projektów.

 

A na podsumowanie naszych kilkuletnich działań najlepiej posłużyć mogą opinie uczniów zaangażowanych w projekt:

„Zbierając wszystkie moje odczucia i wspomnienia uważam, że udział w projekcie Erasmus+ był jedną z najlepszych decyzji w moim życiu. Dzięki wszystkim przygodom związanym z aktywnościami nauczyłam się więcej, niż mogłabym pomyśleć podpisując formularz przyjęcia. Po raz pierwszy zmierzyłam się z wyzwaniem, którym było mówienie po angielsku prawie cały czas. Przełamałam barierę językową. Dzięki komunikacji poznałam świetnych ludzi, z którymi mam kontakt do dziś. Dzięki projektowi miałam okazję pojechać do Estonii. Dzięki zajęciom poznałam kulturę, sztukę, historię i tradycyjną kuchnię Portugali, Włoch i Estonii.” (Ola)

„Tej przygody którą przeżyłam przez ten rok nie zapomnę do końca życia. Gotowanie pierogów, robienie prezentacji, wyjazd do Włoch było niesamowicie ciekawe! Nigdy nie zapomnę wycieczki do Florencji i mojej ostatniej wspólnej erasmusowej kolacji. Dziękuję wszystkim nauczycielom i uczniom za świetną zabawę!” (Julia)

„Bardzo cieszę się, że mogłem wziąć udział w tym projekcie, zwiedzić trochę świata i poznać wiele ciekawych osób. Łącząc naukę z ekspresją artystyczną i dobrą zabawą, nie miałem czasu na nudę. Razem z naszymi partnerami z zagranicy stworzyliśmy zgraną drużynę.” (Mikołaj)

 

Projekt Erasmus+ UNIWERSALNY JĘZYK SZTUKI - międzynarodowe spotkanie w Polsce