08 września 2023

W ostatnim tygodniu sierpnia nauczycielki naszej szkoły wspólnie z panią pedagog Agnieszką Król-Maćkowiak podnosiły swoje kwalifikacje zawodowe w zakresie samodzielnego prowadzenia diagnozy sprawności motorycznej dziecka, planowania i prowadzenia terapii ręki i zaburzeń integracji sensorycznej oraz wykonywania masażu stymulacyjno-sensorycznego. Dzięki uprzejmości wspaniałej wrocławskiej kadry gabinetu terapeutycznego "Zmysłek" nasze pedagożki mogły nie tylko poszerzyć swoją wiedzę teoretyczną ale również praktykować i obserwować innych terapeutów w pracy.

 

Podstawowym założeniem w wychowaniu każdego dziecka jest zapewnienie mu możliwości wszechstronnego rozwoju. Ale nie zawsze jest to możliwe, ponieważ czasem pojawiają się trudności, które mogą mieć przeróżną genezę, objawiać się w wieloraki sposób, niestety utrudniając funkcjonowanie. Coraz częściej pojawiają się problemy w zakresie motoryki małej, czyli sprawności dłoni. Poza deficytami psychofizycznymi duży wpływ mają na to czynniki środowiskowe i popularność nowych technologii cyfrowych wśród dzieci, która spowodowała, że w coraz młodszym wieku mają dostęp do laptopów, smartfonów i tabletów.

 

Należy zatem pamiętać, że podczas prawidłowej integracji wrażeń dotyku, równowagi i wzroku dziecko rozwija duże grupy mięśniowe (tzw. dużą motorykę) w piersi, szyi, ramionach i nogach oraz uczy się nimi koordynować. Natomiast dobra koordynacja dużej motoryki jest podstawą koordynacji małych grup mięśniowych (tzw. małej motoryki), gdzie konieczne jest używanie małych mięśni znajdujących się w palcach i dłoniach, w palcach stóp, w oczach, języku i wargach. Zatem ręka spełnia swoje funkcje tylko wówczas, gdy wszystkie jej elementy składowe, a więc kości, stawy i mięśnie działają prawidłowo i zachowana jest wielostronna współpraca. Jako wyspecjalizowany narząd odpowiedzialna jest ona w naszym ciele za wiele funkcji. Jej doskonałość polega na tym, że służy nam jako narzędzie do popychania, podnoszenia ciężarów, siłowania się, a jednocześnie potrafi wykonywać bardzo precyzyjne i skomplikowane ruchy, np. szycie czy pisanie. Taka szeroka specjalizacja kończyn górnych sprawia, że to w głównej mierze ich sprawność decyduje o poziomie funkcjonowania każdego człowieka.

 

To właśnie w ręce ludzkiej natura zawarła wszelką doskonałość” (Charles Bell)

Terapia ręki i integracja sensoryczna - szkolenie