Jesteśmy najlepsi

Aktualności

Aenean sagittis mattis purus ut hendrerit. Mauris felis magna, cursus in venenatis ac, vehicula eu massa. Quisque nunc velit, pulvinar nec iaculis id, scelerisque in diam. Sed ut turpis velit. Integer dictum urna iaculis vestibulum finibus. Etiam tempus dictum rhoncus. Nam vel semper eros. Ut molestie sit amet sapien vitae semper. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. 

29 września 2022
Tradycyjnie i w tym roku nasza szkoła włączyła się w ogólnoświatową akcję świętowania dziecięcej
21 września 2022
W tym roku szkolnym warsztaty mobilne odbyły się pod hasłem „Elektryka - czyli wszystko

Warsztaty dotyczące edukacji włączającej w ramach kampanii „Kinoteatr z empatią!2020

W czwartek 12 listopada w klasie 7b odbyły się online warsztaty organizowane przez Fundację Mili Ludzie. Zajęcia prowadzili Katarzyna i Marcin Haliccy, którzy wirtualnie odwiedzili szkołę na zaproszenie pani Kingi Wośkowiak, nauczycielki języka niemieckiego, z którą współpracują na różnych płaszczyznach już od sześciu lat.

 

Spotkanie objęło trzy moduły, a każdy z nich zorganizowany był w inny sposób. Moderatorzy rozpoczęli zajęcia od filmiku o polskim języku migowym, a następnie dyskusji z klasą oraz burzy mózgów, czym jest niepełnosprawność, jakie są jej rodzaje, uczniowie wymieniali się swoimi doświadczeniami, opowiadali o przypadkach niepełnosprawności, z jakimi zetknęli się w swoim życiu lub jakie znają z prasy czy filmu. Bazując na wiedzy uczestników, moderatorzy uzupełnili i usystematyzowali w bardzo przystępny sposób te wiadomości przedstawiając prezentację o różnego typu niepełnosprawnościach.

 

W module drugim młodzież mogła obejrzeć kilka materiałów filmowych, między innymi fragment filmu z audiodeskrypcją (czyli opisem dla osób niewidomych) czy film o autyzmie. Te prezentacje były przyczynkiem do dyskusji o empatii, trudnościach, jakie spotykają w codziennym życiu osoby, które nie są w pełni sprawne.

 

Po rozszerzeniu wiedzy teoretycznej przyszedł czas na zastanowienie się, jak zdobyte informacje można zastosować w praktyce. Na bazie wrażeń, przemyśleń i doświadczeń zebranych w dwóch modułach, w trzecim uczniowie tworzyli swoje rozwiązania dla nastolatków z niepełnosprawnościami. Klasa została podzielona na grupy, każda z nich otrzymała opis bohatera i historii, jaka spowodowała u niego niepełnosprawność. Historie są autentyczne – na potrzeby projektu przeprowadzono wywiady z rówieśnikami naszych uczniów i uczennic. W tym module praca odbywa się metodą Design Thinking (5 etapów – empatii, diagnozy potrzeb, generowania pomysłów, prototypowania, testowania). Uczniowie szukali rozwiązań, jak można pomóc osobie z niepełnosprawnością włączyć się w życie pełnosprawnych ludzi oraz co oni mogliby dla osób z niepełnosprawnością zrobić.

 

Spotkanie zakończyła prezentacja o savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnościami oraz rozmowa o zdobytej wiedzy i odczuciach uczestników. Warsztaty prowadzone przez Fundację Mili Ludzie przy wsparciu Samorządu Województwa Wielkopolskiego (oraz wcześniej PFRON) od kliku lat cieszą się powodzeniem w wielkopolskich szkołach, pozwalają młodzieży otworzyć się na potrzeby innych, lepiej zrozumieć oraz zastanowić się, w jaki sposób każdy może pomóc funkcjonować osobom nie w pełni sprawnym w społeczeństwie. Formuła, w jakiej się odbywają, jest atrakcyjna dla uczniów oraz sprawia, że każdy ma szansę zaangażować się w ich przebieg.

23 listopada 2020