W dniach 6-7.06.2023r. klasa 4a wraz z klasą 5a wyjechała do „Hollyłódź”, aby rozwinąć horyzonty jeśli chodzi o wiedzę teatralną i filmową oraz poznać historię miasta Łódź. Swoją przygodę rozpoczęliśmy od spaceru najdłuższym deptakiem w Polsce, czyli od ulicy Piotrkowskiej podziwiając murale, których jest aż 150. Zapoznawaliśmy się z pomnikami takimi jak: Ławeczka Tuwima, Miś Uszatek, Fortepian Rubinsteina, Pomnik Lampiarza i Pomnik Fabrykantów Łódzkich. Na tej ulicy znajduje się też Aleja Gwiazd. Swoje gwiazdy mają tam znakomitości ze świata teatru i filmu. Następnie dotarliśmy na warsztaty do Muzeum Miasta łodzi, które umiejscowione jest w Pałacu Rodziny Poznańskich. Tam też uczniowie mogli zaprojektować swoje własne budowle, co było nie lada przeżyciem.
Następnego dnia mieliśmy okazję wybrać się do nowoczesnego Orientarium w sercu województwa łódzkiego.Jak sama nazwa wskazuje, to miejsce, w którym możemy spotkać zwierzęta, które naturalnie występują na terenie Azji. Jego królami są Alexander – największy słoń indyjski w Europie i Taru, jego młodszy i mniejszy kolega. Oba słonie są gwiazdami łódzkiego zoo.
Prosto po spacerze wśród zwierząt trafiliśmy do EC1 w Łodzi. Centrum Nauki i Techniki EC1 to 150 stanowisk i eksponatów na ponad 8.000 m2 powierzchni wystawienniczej. Centrum składa się z trzech ścieżek dydaktycznych:„ Przetwarzanie energii” To najbardziej unikatowa część wystawy Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi. Nasi uczniowie mieli okazję zobaczyć zaledwie małą część tego niezwykle imponującego miejsca. Mogli dotknąć, sprawdzić, przekonać się na własnej skórze, jakimi prawami rządziła się nasza cywilizacja. Ponadto wzięli udział w warsztatach edukacyjnych: SKĄD SIĘ BIERZE PRĄD? Zaczęli od zwiedzenia historycznej części – Elektrociepłowni nr 1 w Łodzi, w której aktualnie znajduje się Centrum Nauki i Techniki EC1. Razem z przewodnikiem przeszli ścieżką opowiadającą o przetwarzaniu energii. „Przetwarzaniu” a nie „wytwarzaniu”, bo energię można jedynie zamieniać jedną w drugą, a nigdy nie da się jej wytworzyć. Energia słoneczna pozwalała wzrastać roślinom, które później stały się węglem. Węgiel spalano w elektrociepłowni, aby móc na końcu wysłać do domów i fabryk prąd elektryczny oraz PARA BUCH, GENERATOR W RUCH!
Nasi uczniowie wrócili z wycieczki bardzo zadowoleni. Wyjazd do Łodzi dostarczył im wielu pozytywnych emocji.