18 września 2024
Zapraszamy na spotkanie z sędzią Anną Marią Wesołowską

Zapraszamy na spotkanie szkoleniowe z sędzią Anną Marią Wesołowską pt. “Współczesne zagrożenia bezpieczeństwa dzieci i młodzieży,” w ramach organizowanej gminnej konferencji “Bezpieczni w świecie - przeciwdziałanie zagrożeniom”. Konferencja planowana jest dnia 21 października 2024 r. w godzinach od 9.00 do 18.30 w Mosińskim Ośrodku Kultury.

 

Celem spotkania jest upowszechnienie wiedzy na temat nowych zagrożeń oraz form przemocy wobec nieletnich, jak i wskazanie możliwości ich eliminowania poprzez wczesną profilaktykę oraz współpracę rodziców z placówkami oświatowymi. Ponadto zostaną omówione zasady odpowiedzialności dzieci i młodzieży, relacje rodzice – szkoła w przypadku problemów oraz rola mediacji w placówkach edukacyjnych.

 

W ramach spotkań zaplanowano:

9.00 – 10.30 - zajęcia dla uczniów klas 1-3,

11.00 – 12.30 – zajęcia dla uczniów klas 4-8,

15.00 – 16.30 - zajęcia dla nauczycieli, przedstawicieli OPS, Władz, Policji, członków GKRPA,

17.00 – 18.30 - zajęcia dla rodziców i mieszkańców z Gminy Mosina.

 

Spotkania z Sędzią Anną Marią Wesołowską cieszą się ogromnym zainteresowaniem ze strony uczestników, a panująca podczas nich atmosfera jest bardzo pozytywna i konstruktywna. Uczestnicy mają okazję zdobyć cenne informacje na temat znaczenia wczesnej profilaktyki zintegrowanej w budowaniu bezpiecznej szkoły i świadomej rodziny. Pani sędzia zwraca uwagę m.in. na nowe zagrożenia i formy przemocy i uzależnień, funkcjonowanie i zachowania dzieci i młodzieży we współczesnym świecie, obowiązki rodziców oraz przeciwdziałanie przemocy w rodzinie. Sędzia Anna Maria Wesołowska jest wyjątkowym autorytetem w swojej dziedzinie. Wieloletnie doświadczenie oraz głęboka wiedza prawnicza czynią ją niezwykle kompetentną osobą w obszarze prawa rodzinnego, ochrony praw małoletnich i współczesnych zagrożeń dzieci i młodzieży.

 

Anna Maria Wesołowska - absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Współautorka ustawy o świadku koronnym, ekspert od przestępczości zorganizowanej. Była członkiem składów orzekających w procesach łódzkiej „Ośmiornicy” i Gangu Popeliny. Brała udział w wydaniu orzeczenia o nałożeniu na siedemnastoletniego handlarza narkotyków obowiązku ostrzegania młodzieży na lekcjach wychowawczych przed handlem i używaniem narkotyków. W październiku 2009 przeszła w stan spoczynku. Zainicjowała program uczestniczenia w rozprawach sądowych uczniów w wieku 15 – 18 lat jako formę edukacji prawnej. Prowadziła w początkowym etapie jeden z pierwszych w Polsce program pokoju przesłuchań dla dzieci – świadków i ofiar przestępstw (Pokój Przyjazny Dziecku – „błękitny pokój”, „niebieski pokój”). Jest członkinią Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” oraz współtwórczynią projektu „Dziennikarz w sądzie”, organizowanego przez „Iustitia”, Fundację im. Stefana Batorego i Helsińską Fundację Praw Człowieka, mającego na celu poznanie przez dziennikarzy uwarunkowań pracy sędziów i na odwrót. Członkini Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu. Pełniła funkcję społecznego doradcy Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka. Autorka poradnika prawnego "Bezpieczeństwo młodzieży", książki pt. "Nie kłóćcie się. Jak pomóc dziecku, kiedy rodzice się kłócą" oraz ebooka „Stalking, posiadanie narkotyków i inne czyny zabronione”.