20 września 2023

Młodzież z klas ósmych uczestniczyła 20 września 2023 r. w żywej lekcji wiedzy o społeczeństwie. W Mosińskim Ośrodku Kultury uczniowie ze wszystkich szkół w gminie Mosina spotkali się z przedstawicielami Młodzieżowego Sejmu Gminy Mosina, którzy opowiedzieli pokrótce o „rzeczach małych i dużych”, które robią, by zmieniać swoje otoczenie.

Jednak głównym celem spotkania zatytułowanego „Porozmawiajmy o wyborach” było spotkanie z p. Sylwesterem Oraczem z Fundacji Odpowiedzialna Polityka, który odpowiadał na pytania: Jak i po co się angażować? Jak wygląda proces wyborczy w szczegółach? Dlaczego warto być jego częścią?

Punktem wyjścia do rozmowy był internetowy quiz w aplikacji Kahoot!, w którym młodzież sprawdzała swoją podstawową wiedzę dotyczącą wyborów.

Zaproszony gość jest obserwatorem międzynarodowym, zatem jeździ po świecie i przygląda się wyborom w różnych krajach, aby stwierdzić, czy wszystko przebiega uczciwie i prawidłowo. Opowiedział o swoich doświadczeniach np. z USA czy Szwecji. Wyjaśnił też rozmaite pojęcia np. parlament, misja obserwacyjna, lokal wyborczy, karta do głosowania czy urna wyborcza.

Ekspert uświadamiał też młodych ludzi, że już w wieku 18 lat będą głosować i wybierać władzę, która zadecyduje o tym, jak wygląda nasze życie, szkoła, dom, kultura. Dlatego warto wykorzystać swoją jedną trzydziestomilionową część decyzji i pójść na wybory.

„Gotowy na wybory” - żywa lekcja wiedzy o społeczeństwie