14 maja 2020

Nasze przygotowania do uczczenia setnej rocznicy urodzin świętego papieża Jana Pawła II rozpoczęliśmy od stycznia. Udało nam się przybliżyć uczniom postać wielkiego Polaka. W tym celu wykorzystaliśmy hymn skomponowany przez Romualda Lipko w hołdzie świętemu Janowi Pawłowi II, pt „Nie zastąpi Ciebie nikt”, który powstał z okazji setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły przypadającej 18 maja. Wykonawcą tego utworu jest Wojciech Cugowski wraz z kilkoma artystami: https://www.youtube.com/watch?v=u-XGQ4h1Qns.

Zaciekawieni uczniowie podczas oglądania teledysku zadawali pytania dotyczące podróży apostolskich papieża, jego zamiłowania do teatru, gór, kajaków, tłumów podczas spotkań z rodakami, pocałunku ojczystej ziemi, papa mobile, otwarcia drzwi świętych w roku jubileuszowym 2000. Uczniowie podziwiali bezpośredni kontakt Ojca świętego z dziećmi i młodzieżą, zwłaszcza podczas spotkań na Franciszkańskiej 3 w Krakowie. Usłyszeli słowa papieża skierowane do młodych: „Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali”. Inspiracją do powstania prac plastycznych były również fragmenty książki pt. „ Jan Paweł II, czyli jak Karolek został papieżem”. Dzięki informacjom tam zawartym młodsi uczniowie dowiedzieli się więcej o domu rodzinnym państwa Wojtyłów. Poznali rodziców i brata Edmunda. Wiedzą już, w którym kościele Lolek przyjął pierwsze sakramenty, jak wyglądały jego lata szkolne oraz że jako młody chłopak pracował w kamieniołomach i fabryce chemicznej. Usłyszeli też jak to od najmłodszych lat powierzał się Matce w niebie – Totus Tuus. O tym jak trudny był dla niego czas II wojny światowej i jak spełniły się jego marzenia.

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w zadania dla chętnych.

100. rocznica urodzin Jana Pawła II