17 grudnia 2021

Radosny okres przygotowania do Bożego Narodzenia nie trwa długo. To niespełna cztery tygodnie, ale zawsze są cztery niedziele. Pierwsza z nich rozpoczęła nowy rok liturgiczny.

 

Naszym uczniom coraz trudniej wziąć udział w roratach, w związku z tym szukamy różnych sposobów, aby zapamiętali, że jest to dość specyficzny okres oczekiwania na przyjęcie Pana, powiązany z bogatą symboliką.

 

Rozpoczęliśmy od przećwiczenia pieśni adwentowych, wykorzystaliśmy do tego książeczki do nabożeństwa, a z klasami czwartymi zrobiliśmy na lekcji rachunek sumienia, przygotowując dzieci do adwentowej spowiedzi. Jak zawsze znalazła się grupa chętnych dzieci i rodziców, którzy przygotowali piękne plansze z adwentowymi pieśniami. Przy współudziale chętnych uczniów powstaje kalendarz adwentowy, różniący się od tego z hipermarketu, który wyznacza czas oczekiwania na Boże Narodzenie. Każdego dnia uczniowie kolorują jeden obrazek. Ilustracje nawiązują do adwentowych Ewangelii, przypominają o kolejnej świecy na wieńcu i niedzielnej mszy świętej. Wspominają patrona naszego kościoła i Dogmat papieża Piusa IX o Niepokalanym Poczęciu NMP. Kody QR pomagają uczniom zapoznać się ze słowem Bożym na dany dzień. Podczas lekcji religii rozbrzmiewa roratnia piosenka Magdy Anioł pt. „Podróż do Betlejem”

https://www.youtube.com/watch?v=21zEpgRw2kw

Dużą pomocą w doznaniach adwentowych mogą być np. proponowane nam przez MGN

https://roraty.malygosc.pl/

i łączność online z naszą parafią lub inną dostępną. Nic jednak nie zastąpi naszego osobistego udziału w roratach, ze światłem w dłoni.

Vigilate – czuwajcie!

Adventus – przyjście