19 maja 2023

Trening Umiejętności Społecznych to atrakcyjna dla dziecka, ale przede wszystkim skuteczna forma nauki rozpoznawania i kontrolowania swoich emocji oraz współpracy z innymi. Siła dobrze współpracującego ze sobą zespołu nie ma sobie równych. Ważne jest, by również w klasie doskonalić kompetencje społeczne, w tym właśnie współdziałanie, czyli umiejętność niezbędną w życiu.

Wyobraźcie sobie, że czteroosobowe zespoły z klasy 4c miały okazję płynąć statkiem, który się rozbił. Uczniowie i ich ludziki Lego znaleźli się na bezludnej wyspie i musieli zorganizować sobie na niej życie lub spróbować wydostać się z niej. Do dyspozycji mieli to, co sami sobie wymarzyli na wyspie oraz Roboty Lego Spike. Uczniowie musieli przydzielić poszczególnym członkom role i zorganizować życie na wyspie. Po zakończeniu pracy mieliśmy okazję wysłuchać naprawdę ciekawych historii.

Zainteresowanie klockami Lego miało być pretekstem, a zarazem motywatorem do przećwiczenia takich umiejętności jak współpraca, integracja w grupie czy uświadomienie pełnionych przez siebie ról społecznych. Podczas lekcji rozwijaliśmy myślenie twórcze oraz kształtowaliśmy umiejętności prezentacji na forum klasy przy bardzo dobrej wspólnej zabawie.

Bezludna wyspa i roboty Lego