29 listopada 2017
Chemiczne czary-mary

20 listopada  po raz trzeci odbyły się w naszej szkole warsztaty prowadzone przez pracownię Wiatrak. Tym razem młodzi chemicy badali pH różnych substancji. Wykorzystując sok z czerwonej kapusty, zmieniali barwy roztworów cytryny, sody i kreta (substancja stosowana do udrażniania rur)  na kolor niebieski, malinowy i zielony. Następnie korzystając ze skali barw określali ich kwasowość i zasadowość. Okazało się, że dmuchanie przez słomkę do kolorowego roztworu również zmienia jego barwę, bo zmienia się pH substancji. Wiele entuzjazmu w uczestnikach warsztatów wzbudziło pisanie „sympatycznym atramentem”, czyli sokiem z cytryny. Dopiero po spryskaniu kartki odczynnikiem zwanym fenoloftaleiną można było odczytać wiadomość.

Zajęcia dały dzieciom wiele radości i pozwoliły zrozumieć niektóre zjawiska z codziennego życia. Następne spotkanie już za miesiąc.
Grudniowe warsztaty będą z gwiazdkową niespodzianką. Zapraszamy !!!