Jesteśmy najlepsi

Aktualności

Aenean sagittis mattis purus ut hendrerit. Mauris felis magna, cursus in venenatis ac, vehicula eu massa. Quisque nunc velit, pulvinar nec iaculis id, scelerisque in diam. Sed ut turpis velit. Integer dictum urna iaculis vestibulum finibus. Etiam tempus dictum rhoncus. Nam vel semper eros. Ut molestie sit amet sapien vitae semper. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. 

18 października 2021
W czwartek 7 października udaliśmy się na wycieczkę edukacyjno-integracyjną do alpak w Otorowie. Uczniowie
15 października 2021
Nasz projekt "Uniwersalny Język Sztuki" (w skrócie ULA) wchodzi właśnie w decydującą fazę. Dzięki

Ciecz newtonowska, czyli popularne „glutki”

Pod koniec października odbyły się pierwsze w tym roku zajęcia  przyrodniczo-edukacyjne prowadzone przez pracownię WIATRAK.  Były one świetną zabawą dla małych i dużych chemików, którzy mieli okazję wykonać  bardzo ciekawy eksperyment. Wymieszali mąkę ziemniaczaną z wodą i otrzymali rewelacyjną masę, która nazywa się ciecz nienewtonowska. Ciecz nienewtonowska jest fascynująca w dotyku, jeśli się ją zgniata ma konsystencje plasteliny i można z niej ulepić kulkę, ale pozostawiona na chwilę wypływa przez palce. Gdy uderzymy pięścią w masę, jej powierzchnia staje się twarda i nie wpuszcza dłoni do środka. Natomiast gdy położymy dłoń na  powierzchni masy, to nam się utopi.

 

Dzieci nie wyszły z zajęć z pustymi rękami. Na zakończenie każdy z uczestników  wykonał swojego własnego, kolorowego i błyszczącego slime, czyli rozciągliwego „glutka”.

 

W listopadzie zapraszamy na następne zajęcia, które na pewno będą bardzo ciekawe.

 

Małgorzata Matuszewska

Ewa Szcześniak-Młody

16 listopada 2018