09 lutego 2024

„Działajmy razem” to hasło Dnia Bezpiecznego Internetu, promującego działania zwiększające bezpieczeństwo w sieci. Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) ustanowiony został z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku. Świętowany jest na całym świecie. Dzieci i młodzież to grupy szczególnie narażone na niezliczone zagrożenia online, takie jak nieodpowiednie treści czy fałszywe aplikacje. Dlatego ograniczenia w korzystaniu z Internetu są tak samo ważne dla młodych ludzi, jak zasady zachowywania się offline. Dzień Bezpiecznego Internetu 2024 przypadł na 6 lutego, ale jego obchody w formie realizowanych w całej Polsce lokalnych inicjatyw edukacyjnych są zaplanowane aż do końca marca 2024. W Szkole Podstawowej nr 1 w Mosinie z tej okazji w klasach 4-8 został ogłoszony konkurs na plakat o zagrożeniach czyhających na młodych ludzi w sieci. Zmagania zorganizował i przeprowadził pan Remigiusz Niezgódka. W każdej klasie wyłoniony został zwycięzca, który otrzymał figurkę wydrukowaną na drukarce 3D, otrzymanej przez Szkołę w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Prawie 5 miliardów ludzi korzysta z Internetu. To ponad 62% ludzkości. To więcej niż liczba ludzi posiadających dostęp do podstawowych usług medycznych. Obecność w świecie online stała się jedną z podstawowych potrzeb człowieka. Choć Internetu otwiera szerokie perspektywy, razem z nimi pojawia się ryzyko – zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Rozumiejąc potrzeby młodego człowieka i znając zagrożenia - obchodzimy każdego roku Dzień Bezpiecznego Internetu.

Lista zwycięzców:

I miejsce – Oliwia Jankowiak 4a

I miejsce – Lena Jankowska 4b

I miejsce – Aleksandra Leśniowska 4c

I miejsce – Ewa Dengusiak 5a

I miejsce – Anastazja Pioterek 5b

I miejsce – Adam Potocki 5c

I miejsce – Oliwia Michalska 6a

I miejsce – Nadia Cymerlik 6b

I miejsce – Gabriela Jakubczak 6c

I miejsce – Haufa Zofia 7a

I miejsce – Helana Zięta 8b