29 września 2022

Tradycyjnie i w tym roku nasza szkoła włączyła się w ogólnoświatową akcję świętowania dziecięcej kreatywności i dodawania im wiary we własne możliwości. W tym wyjątkowym dniu nauczyciele i uczniowie ubrali się „na kropkowo”. A niektórzy uczniowie rysowali sobie kropki na dłoniach i twarzach. Poniżej znajdują się opisy spontanicznych, kropkowych działań.

***
Międzynarodowy Dzień Kropki to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Tego dnia uczniowie, odkrywali swoje talenty, poznawali swoje mocne strony, pobudzali swoją wyobraźnię. Klasa 1c obejrzała film pt. "The Dot", po czym szukała odpowiedzi na pytania: Co oznacza, że w siebie wierzymy? Jak możemy to osiągnąć? Co to jest talent? Następnie uczniowie w grupach wspólnie tworzyli koło swoich talentów. Po zabawach ruchowych, nadeszła pora na plastyczne szaleństwo – kropka to doskonała inspiracja plastyczna. Ich zadaniem było ozdobić każdą z sześciu narysowanych kropek na swój własny sposób. W następnej kolejności wyobrażali sobie, że są kropką i stworzyli swoje portrety.

Sylwia Hojka

***

Każde dziecko z klasy 0c ubrane było w kropki, lub miało akcent kropki na ubraniu, gumce do włosów, czy też kropkowe piegi. Po obejrzeniu filmu o Vashti, dziewczynce, która nie potrafiła rysować – udało jej się narysować tylko… kropkę – dzieci zrozumiały, że kropka bardzo ułatwia rysunki. Zerówkowicze przynieśli przygotowaną w domu kropkę. Każda kropka od razu miała dorysowaną twarz, włosy i otrzymała imię. Zwiedziła z klasą całą szkołę i zjadła posiłki w stołówce. Była też w bibliotece, w której została upamiętniona w kropkowej budce fotograficznej. W klasie ćwiczyliśmy z kropką (metodą wg Batti Straus) oraz rozwiązywaliśmy zadania matematyczne o kropce.

Milena Wieruszewska

***

Nuta to też kropka! Kreatywne prace plastyczne „Nuty i kropki” stworzyły klasy 7a i 7b, z których powstała piękna wystawa. Można ją podziwiać przy Sali nr 17.

Beata Lenartowska-Nieckarz

***

Chętni uczniowie z klas 4-8 uczestniczyli w dwutygodniowym konkursie fotograficzno-graficznym, który kończył się w Dniu Kropki. Ich zadaniem było stworzenie prac z kropką, jako bohaterką. Przy sklepiku można obejrzeć wystawę, która przedstawia dostarczone prace.

Renata Lipińska-Marciniak

ŚWIETLICA

Kropki i kropeczki w Międzynarodowym Dniu Kropki zawitały też do naszej świetlicy:) Najmłodsze dzieci tworzyły prace plastyczne o kropce.

Hanna Kusz

Prowadziłam zastępstwo w klasie 1a. Razem z dziećmi oglądaliśmy zdjęcia i obrazy przedstawiające sposób, w jaki świat widzą owady. Oko owada składa się z  wielu małych oczek i każde z nich widzi oddzielnie. Obraz tego oczka można przyrównać do kropki. Połączone obrazy z wszystkich oczek dają pełny obraz. I właśnie takie obrazy owadzimi oczami tworzyła klasa 1a.

Ewa Szcześniak-Młody

W ramach zastępstwa w klasie Oa dzieci wysłuchały opowieści o Kropce: o tym, że każdy ma talent, i czasem trzeba poczekać, aż się rozwinie. Jedno dziecko już czyta, drugie pisze, a trzecie wymawia trudne literki… bądźmy dla siebie życzliwi, doceniajmy najmniejsze sukcesy, wspierajmy się wzajemnie w rozwoju – od tego jest klasa! Dużą kreatywnością wykazali się też rodzice, bo podczas śniadanka okazało się, że wiele osób miało kropkowe akcenty jedzeniowe:) Oa zrobiła sobie też kropkowe zdjęcia w fotobudce w bibliotece. Na koniec dnia dzieci stworzyły prace plastyczne o Kropce – technika dowolna (farby, kredki, ołówki, pisaki). Wystawa w klasie pokazała, jaka kreatywność drzemie w naszych najmłodszych klasach!

W ramach Dnia Kropki świetlica ogłosiła też konkurs literacki dla klas 4-8 na napisanie opowiadania o kropce. Spłynęło 40 wypracowań – niektóre na cztery strony A4! Wszystkie napisane piękną polszczyzną i bardzo pomysłowe. Wyłonienie zwycięzców nie było łatwym zadaniem.

Agata Walter

BIBLIOTEKA

W bibliotece można było przez cały dzień korzystać z fotobudki wraz z różnymi, kropkowymi akcesoriami. Czytałyśmy też książkę pt. "Kropka”. Dzieci mogły również tworzyć kropkowe obrazki i rysować swoje talenty.

Teresa Nowak, Kamila Grzelczak

Dzień Kropki 2022