18 kwietnia 2023

Szkoła Podstawowa nr 1 w Mosinie przyłączyła się  do akcji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Celem tego wyjątkowego dnia było przekazanie wiedzy, co oznacza termin „spektrum autyzmu” i pokazanie, co to właściwie jest. Uświadomienie dzieciom, jak ważna jest tolerancja, zrozumienie oraz akceptacja osób ze spektrum autyzmu. Na ten dzień zostały przygotowane dwie gazetki, dzięki którym każdy miał możliwość pogłębienia wiedzy na temat autyzmu. Można było zapoznać się z sylwetkami znanych osób z ASD. Dodatkowo korytarz szkolny został przyozdobiony niebieskimi motylami wykonanymi przez naszych najmłodszych uczniów.

Na szkolnym Padlecie pojawiła  się kolejna zakładka z wiadomościami i prezentacją z ciekawostkami dotyczącymi spektrum autyzmu. W ramach podnoszenia świadomości uczniów na temat tego zaburzenia rozwojowego poprowadzono warsztaty dla uczniów klas 4a i 4c. Dzieci mogły porozmawiać z nauczycielami  o barierach, jakie napotykają osoby z ASD oraz o potrzebie zrozumienia, akceptacji i tolerancji ze strony społeczeństwa. Wychowankowie mogli obejrzeć film edukacyjny “Autyzm wprowadza zmysły w błąd”. Następnie każdy uczeń mógł choć w minimalny sposób poczuć, z jakimi trudnościami spotykają się autystycy. Pojawiły się następujące stacje:

- trudności w odbiorze informacji (uczeń musiał zapisać notatkę mając założone słuchawki z głośną muzyką),

- trudności w odbiorze przez zmysł węchu (uczeń wąchał różne zapachy np. nieprzyjemne, ostre itp),

- trudności w odbiorze przez dotyk (zadaniem ucznia było wycinanie nożyczkami w rękawicach, odgadywanie struktury materiału przez rękawice, wyciąganie pomponów z ryżu za pomocą szczypiec).

Na zakończenie lekcji odbył się konkurs z wiedzy o ASD. Mamy nadzieję, że wszystkie te działania chociaż trochę podniosły świadomość naszych uczniów na temat funkcjonowania i potrzeb osób w spektrum autyzmu.

Dzień Świadomości Autyzmu