20 kwietnia 2018
Inicjatywa „Kostka - znaczy więcej!”

Rok 2018 jest Rokiem Świętego Stanisława Kostki. Okazją ku temu jest 450 rocznica jego śmierci, jak i program duszpasterski Kościoła w Polsce.

Polscy biskupi tak przedstawiają patrona dzieci i młodzieży: „Stanisław miał odwagę przeciwstawić się panującym modom i naciskom grupy. Nie chciał ani imponować, ani uczynić z życia jednej wielkiej rozrywki. Był silną osobowością, miał swoją klasę i styl. Do końca zachował wolność. To nie był młody człowiek, który nie wie, po co żyje, jest znudzony i apatyczny, żądający od innych, a nie dający nic z siebie. Nie pozwalał sobie na eksperymenty w poszukiwaniu szczęścia. Wiedział, że ten świat nie zaspokoi jego tęsknot, że prędzej czy później poczułby się w nim oszukany lub zawiedziony. Wiedział, że charakter – to nie tylko sprawa dziedziczenia cech po przodkach, nie tylko wpływ środowiska, ale rzetelna praca nad sobą. Wiedział też, że stawać się dojrzałym człowiekiem, to podejmować trud rozwoju. Nie był mięczakiem, który mówi: taki już jestem, a zło usprawiedliwia słabością, obwinia innych, oskarża warunki i historię. Był czujnym ogrodnikiem wyrywającym chwasty słabości i grzechu, aby wyrosły piękne kwiaty i owoce. Uwierzył w miłość Boga i całym sobą na nią odpowiedział”

Uczniowie klas IV po zapoznaniu się z życiem i działalnością świętego z pomocą rodziców przygotowali prace plastyczne.

Janina Jankowska-Kalisz