04 czerwca 2019

15 maja 2019r. w hali sportowej OSiR w Mosinie odbył się Finał Mistrzostw Wielkopolski w Piłce Ręcznej Chłopców w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Zawodników, opiekunów oraz kibiców powitali kierownik OSiR Pan Waldemar Demuth oraz dyrektor szkoły pani Ewa Agnieszka Szymańska, natomiast uroczystego otwarcia dokonali zaproszeni goście Pan Burmistrz Przemysław Mieloch oraz Pan Zdzisław Urbańczyk Prezes SZS „Wielkopolska”.

Do finału imprezy awansowały po dwie najlepsze drużyny z turniejów półfinałowych: SP nr1 z Wągrowca i SP nr 1 z Mosiny z turnieju A oraz SP nr4 z Oborniki i SP nr 72 z Poznania z turnieju B.

W pierwszym meczu drużyna Jedynki Mosina spotkała się z uznawaną za faworyta tego turnieju drużyną z Obornik. Klasa ubiegłorocznego finalisty Mistrzostw Polski ani przez moment nie podlegała dyskusji. Ambitnie grający zawodnicy mosińscy przez długi okres czasu stawiali opór swoim rywalom jednak końcowy wynik zawodów 27 – 15 odzwierciedlał przebieg wydarzeń na boisku.

W drugim meczu spotkały się drużyny z Wągrowca i Poznania. Przez większą część spotkania trwała zacięta walka o każdą bramkę. Raz jedna, raz druga drużyna obejmowała prowadzenie. W drugiej części spotkania zaznaczyła się przewaga drużyny z Wągrowca, która z każdą minutą zwiększała przewagę bramkową wygrywając mecz ze dużą przewagą bramkową.

Po tych spotkaniach nastąpiła 20 minutowa przerwa, podczas której wystąpiły dziewczęta z zespołu tanecznego ACTIV pod kierownictwem pani Justyny Siwierskiej, które wykonały swoje dwa układy zaprezentowane w Finale Wojewódzkim w Aerobiku Grupowym.

Po przerwie na boisko weszły drużyny walczące o brązowy medal: SP nr 1 z Mosiny oraz SP nr 72 z Poznania. Początkowo dwupunktową przewagę osiągnęli gospodarze jednak szybko gra się wyrównała. Raz jedna, raz druga drużyna obejmowała prowadzenie co wpływało na jego widowiskowość. Druga połowa to ostra i zacięta walka o każdy centymetr parkietu. Na 3 minuty przed końcem na tablicy widniał wynik remisowy. Po błędzie w rozegraniu piłki przez gospodarzy doskonałą kontrę przeprowadzili zawodnicy z Poznania wychodząc na prowadzenie. Kolejna akcja mosinian zakończona rzutem w poprzeczkę spowodowała, że goście przeprowadzili wzorowo atak pozycyjny uzyskując kolejną bramkę. Szybka odpowiedź gospodarzy i zniwelowanie przewagi do 1 bramki. Do zakończenia meczu pozostało 30 sek. Drużyna z Jedynki przystąpiła do obrony „każdy swego”. Czujny trener drużyny gości skorzystał z przysługującego drużynie czasu i omówił z zawodnikami zagrywkę. Pozostało ostatnie 10 sek. Zawodnicy Jedynki postawili wszystko na jedną kartę jednak zagrywka Poznaniaków okazała się skuteczna i mecz zakończył się dwubramkowym zwycięstwem gości. Za swoją ambitną walkę w całym turnieju zawodnicy Jedynki otrzymali spore brawa od licznie zgromadzonej publiczności.

W ostatnim meczu o złoty medal spotkały się drużyny z Obornik i Wągrowca. Tutaj podczas całego spotkania bardzo widoczna była przewaga drużyny z Obornik. Wspaniałe i przemyślane akcje przeplatane szybkimi atakami sprawiły, że szybko uzyskali kilkunastobramkową przewagę aby na koniec meczu wynosiła ona 19 punktów.

Tabela końcowa turnieju przedstawiała się następująco:

1m. SP nr 4 w Obornikach

2m. SP nr 1 w Wągrowcu

3m. SP nr 72 w Poznaniu

4m. SP nr 1 w Mosinie.

Dzięki sponsorom turnieju Panu Łukaszowi Idkowiakowi - Firma IDMAR oraz Tomaszowi Potockiemu - Neopunkt Mosina zostały ufundowane nagrody wyróżniającym się zawodnikom:

Najlepszym zawodnikiem turnieju wybranym przez trenerów został Jacek Fajfer z Mosiny, najlepszym bramkarzem - Oliwier Chruściel z Obornik, a najlepszym strzelcem - Jakub Muszyński z Obornik.

Ponadto nagrodę otrzymali najlepsi zawodnicy wybrani przez swoich kolegów z drużyny. Byli to: Wojciech Fajfer - SP 1 Mosina, Jakub Jagiełko - SP 72 Poznań, Filip Drobik - SP 1 Wągrowiec, Konrad Paulus - SP 4 Oborniki.

Podziękowania i pamiątkowe statuetki otrzymali także sędziowie tego finału – pani Laura Wosińska ora pan Grzegorz Piątek.

Trener Zbigniew Lisiecki, pomimo zajęcia przez jego drużynę czwartego miejsca, nie krył swego zadowolenia. Jest to największy sukces drużyny piłkarzy ręcznych od bardzo wielu lat. Warto dodać, że była to najmłodsza drużyna tego finału. Daje to duże nadzieje na przyszły rok.

Drużyna z Jedynki Mosina wystąpiła w następującym składzie:

Hamlet Baghdasaryan, Wojciech Bobkiewicz, Jacek Fajfer, Wojciech Fajfer, Hubert Florek, Mikołaj Grzywacz, Jan Hermann, Jakub Kaczmarek, Krzysztof Łuczka, Filip Murawski, Paweł Pogonowski, Wojciech Tobys, Bartosz Walkowiak,

Gratulujemy zawodnikom Jedynki udziału w Finale Wojewódzkim

Jedynka Mosina gospodarzem Finału Mistrzostw Wielkopolski w Piłce Ręcznej Chłopców