16 stycznia 2023

Mali rzeźbiarze i malarze z klas 1-3 na zajęciach rzeźbiarsko-malarskich w tym semestrze zajęli się w większości formami rzeźbiarskimi i malarskimi. Łączyli je i bawili się formą oraz bryłą. Malarstwo, rysunek i rzeźba przenikały się i uzupełniały. Co drugi tydzień poruszane były inne tematy gdyż prace były pracochłonne. Efektem twórczej aktywności byłynp. jesienny „Strach na wróble”, przestrzenne „Drzewo”, „Jesienne gałęzie”, „Wodne potwory”, (które wymknęły się spod kontroli i powstały ze wszystkiego co nadawało się do recyklingu), „Pejzaż”, który został niespodziewanie połączony z wcześniejszym drzewem czy  błyszczące srebrem „Śpiące rośliny – zimowy ogród”. Pozostałe zaplanowane tematy zostały zrealizowane przez dzieci w plenerze. Systematycznie wszystkie prace były pokazywane szerszej publiczności szkolnej. Uczniowie samodzielnie, choć pod okiem opiekuna przygotowywali wystawy. Kompozycja, ruch, rytm, kontrast, forma, technika, ekspresja, faktura, bryła, czy proporcje – to już niektórzy uczestnicy potrafią pokazać, choć jeszcze nie mówić o tym. Prace plastyczne miały dawać możliwość indywidualnego i spontanicznego procesu tworzenia. Zabawa w sztukę to wstęp, by odważyć się tworzyć świadomie.

Koło rzeźbiarsko-malarskie