10 listopada 2017
 Konkurs Recytatorski
"Wpisani w Historię"

W szare i mgliste poniedziałkowe przedpołudnie 6 listopada br.odbyła się już XVII edycja Powiatowego Konkursu Recytatorskiego "Wpisani w Historię". Głównym organizatorem jest od początku Komenda Hufca ZHP w Kórniku. Szacownym patronatem całość obejmuje Urząd Miasta i Gminy Kórnik.

Tego dnia zjechali się uczniowie wraz ze swymi opiekunami z wielu szkół naszego powiatu, by stanąć do rywalizacji w dość subiektywnej sztuce jaką jest recytacja poezji. Potrzeba tu bowiem trafnego doboru tekstu do wieku i tematu, wrażliwości, adekwatnego wyrażania emocji, dobrej dykcji i umiejętności zapanowania nad tremą, która daje we znaki.

Uczniowie mający za sobą eliminacje szkolne, uczestniczyli w przesłuchaniach podzieleni na trzy grupy wiekowe. Tematem tegorocznej edycji byli "Polscy poeci dzieciom" dla uczniów klas IV- VI. Naszą szkołę reprezentowali: Aneta Sołtysińska z kl. Vb oraz Wojciech Malecha z kl.Vc. Opiekunem była p. Dorota Szczepaniak.

Natomiast uczniowie w kategorii kl. VII i gimnazjalnych zmagania toczyli pod hasłem "Polscy poeci o marzeniach". To zadanie wzięli na swe barki Franciszek Niemczewski z kl.VIIa oraz Zofia Nojszewska z kl. 2a. Tu funkcję opiekuna pełniła p. Anna Szczepkowska. Warto zauważyć, iż corocznie znaczna ilość uczniów jest zgłaszana, co wskazuje na ciągle żywą formułę, a w tej edycji było ich w obu kategoriach aż sześćdziesięciu. Jury miało niełatwe zadanie, o czym świadczą obrady trwające ponad godzinę.

Możemy się jednak pochwalić kolejnym sukcesem, bowiem Wojciech Malecha zdobył III miejsce. Tradycyjnie laureaci pierwszych trzech miejsc pojawią się jeszcze raz w Kórniku, by w Dniu Niepodległości w sali Zamku recytować wybrane przez siebie wiersze. Wtedy też zostaną wręczone im dyplomy i nagrody.