20 listopada 2019

Dlaczego ludzie boją się wilków? A może to wilki boją się ludzi? Na te, jak i na szereg innych pytań związanych z życiem leśnych zwierząt odpowiadał uczniom Mosińskiej Jedynki ekolog, filmowiec, miłośnik zwierząt i lasu – pan Marcin Kostrzyński - twórca bardzo ciekawego kanału na YouTube oraz autor książki pt. „Gawędy o wilkach i innych zwierzętach”. Swoje filmy Marcin Kostrzyński prezentuje na kanale YouTube jako „Marcin z lasu” ale także możemy je podziwiać w programie Dzień Dobry TVN. Dla najmłodszych widzów pan Marcin nagrywa „Przyrodyjki” ukazujące sekretne ale i zabawne życie zwierząt żyjących w polskich lasach.

Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem oglądali prezentowane przez autora i opatrzone niezwykłym komentarzem filmiki ukazujące jak ciekawe i pasjonujące jest życie mieszkańców lasów. Wydaje się, że wszyscy znamy lisy, sarny, jelenie, dziki, wilki, łosie, zające, ale „podglądanie” ich w sytuacjach, których człowiek będący w lesie bez ukrycia i odpowiedniej znajomości ich zwyczajów nigdy nie zobaczy, było niezwykłym doświadczeniem. Domyślać się tylko możemy jakim przeżyciem dla filmowca i przyrodnika jest odkrywanie tych tajemnic. Pan Marcin buduje w lesie specjalne kryjówki dla siebie i swojego sprzętu. Potrafi spędzić całą noc, ukryty w zakopanej pod ziemią beczce, aby nagrać kilkuminutowe ujęcie z życia wybranych  zwierząt. Żeby móc nagrywać wilki musiał się z nimi „zaprzyjaźnić” co trwało dwa lata. Wilki musiały bardzo dobrze poznać zapach pana Marcina, aby nie uciekać od niego i jego ukrytego sprzętu.

Podczas spotkania mieliśmy możliwość podglądania bawiących się kablami od kamery wilczkami, uczących się walki jeleni, zażywających kąpieli błotnych łosi i dzików, siusiającego na kamerę rysia, czy wilka, który czeka aż przez las całkiem spokojnie przejdzie …. babcia.  Dowiedzieliśmy się, że dziki bardzo lubią masło, lisy się nim smarują, a muchy z lukrem są przysmakiem dzięcioła i żurawia, że rysie wyczuwają bicie ludzkiego serca z odległości 50 km. Uzyskaliśmy również odpowiedź na postawione w tytule pytania: wilki panicznie boją się ludzi i nigdy nie zaatakują człowieka.

Spotkanie w Szkole Podstawowej nr 1 w Mosinie, w środę 13 listopada 2019 r., udało się zorganizować dzięki współpracy z Mosińską Biblioteką Publiczną, gdyż to właśnie na zaproszenie pani dyrektor biblioteki Karoliny Talarczyk-Wieczorek ten niesamowity autor filmów przyrodniczych przyjechał do Mosiny.

Marcin Kostrzyński – człowiek z pasją!