Jesteśmy najlepsi

Aktualności

Aenean sagittis mattis purus ut hendrerit. Mauris felis magna, cursus in venenatis ac, vehicula eu massa. Quisque nunc velit, pulvinar nec iaculis id, scelerisque in diam. Sed ut turpis velit. Integer dictum urna iaculis vestibulum finibus. Etiam tempus dictum rhoncus. Nam vel semper eros. Ut molestie sit amet sapien vitae semper. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. 

21 września 2022
W tym roku szkolnym warsztaty mobilne odbyły się pod hasłem „Elektryka - czyli wszystko
21 września 2022
Nasza szkoła przystąpiła do Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjno – Społecznego „Każdy inny – wszyscy równi”.

Marcin Kostrzyński – człowiek z pasją!

Dlaczego ludzie boją się wilków? A może to wilki boją się ludzi? Na te, jak i na szereg innych pytań związanych z życiem leśnych zwierząt odpowiadał uczniom Mosińskiej Jedynki ekolog, filmowiec, miłośnik zwierząt i lasu – pan Marcin Kostrzyński - twórca bardzo ciekawego kanału na YouTube oraz autor książki pt. „Gawędy o wilkach i innych zwierzętach”. Swoje filmy Marcin Kostrzyński prezentuje na kanale YouTube jako „Marcin z lasu” ale także możemy je podziwiać w programie Dzień Dobry TVN. Dla najmłodszych widzów pan Marcin nagrywa „Przyrodyjki” ukazujące sekretne ale i zabawne życie zwierząt żyjących w polskich lasach.

Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem oglądali prezentowane przez autora i opatrzone niezwykłym komentarzem filmiki ukazujące jak ciekawe i pasjonujące jest życie mieszkańców lasów. Wydaje się, że wszyscy znamy lisy, sarny, jelenie, dziki, wilki, łosie, zające, ale „podglądanie” ich w sytuacjach, których człowiek będący w lesie bez ukrycia i odpowiedniej znajomości ich zwyczajów nigdy nie zobaczy, było niezwykłym doświadczeniem. Domyślać się tylko możemy jakim przeżyciem dla filmowca i przyrodnika jest odkrywanie tych tajemnic. Pan Marcin buduje w lesie specjalne kryjówki dla siebie i swojego sprzętu. Potrafi spędzić całą noc, ukryty w zakopanej pod ziemią beczce, aby nagrać kilkuminutowe ujęcie z życia wybranych  zwierząt. Żeby móc nagrywać wilki musiał się z nimi „zaprzyjaźnić” co trwało dwa lata. Wilki musiały bardzo dobrze poznać zapach pana Marcina, aby nie uciekać od niego i jego ukrytego sprzętu.

Podczas spotkania mieliśmy możliwość podglądania bawiących się kablami od kamery wilczkami, uczących się walki jeleni, zażywających kąpieli błotnych łosi i dzików, siusiającego na kamerę rysia, czy wilka, który czeka aż przez las całkiem spokojnie przejdzie …. babcia.  Dowiedzieliśmy się, że dziki bardzo lubią masło, lisy się nim smarują, a muchy z lukrem są przysmakiem dzięcioła i żurawia, że rysie wyczuwają bicie ludzkiego serca z odległości 50 km. Uzyskaliśmy również odpowiedź na postawione w tytule pytania: wilki panicznie boją się ludzi i nigdy nie zaatakują człowieka.

Spotkanie w Szkole Podstawowej nr 1 w Mosinie, w środę 13 listopada 2019 r., udało się zorganizować dzięki współpracy z Mosińską Biblioteką Publiczną, gdyż to właśnie na zaproszenie pani dyrektor biblioteki Karoliny Talarczyk-Wieczorek ten niesamowity autor filmów przyrodniczych przyjechał do Mosiny.

20 listopada 2019