29 listopada 2022

15 listopada uczniowie z klas 1-3 mieli okazje wczuć się w położenie osób niewidomych i słabowidzących. Każdy z uczniów miał do wykonania pięć wyjątkowych zadań, takich jak odgadywanie nazw przedmiotów po dotyku, zagranie w dotykowe „Memory” czy przejście toru przeszkód z zasłoniętymi oczami.  Niektóre zadania stanowiły prawdziwe wyzwanie, jednak wszystkie wywołały uczucie satysfakcji i zadowolenia z siebie oraz podziw dla osób, które muszą na co dzień radzić sobie bez zmysłu wzroku.

Klasy trzecie w ramach obchodów Dnia Niewidomych zostały także zaproszone na spotkanie z wyjątkowym gościem - Ignacym. Chłopiec cierpi na achromatopsję, czyli na bardzo rzadką, genetyczną wadę objawiającą się m.in. niemożnością widzenia barw oraz światłowstrętem. Ignacy bardzo chętnie opowiadał o tym, jak radzi sobie w szkole i z jakich pomocy korzysta. Na przykład każda kredka w piórniku chłopca jest podpisana, a do czytania z podręcznika czy z tablicy służy mu specjalne urządzenie, tzw. powiększalnik. Uczniowie z klas trzecich mogli zadań pytania Ignacemu, z czego z entuzjazmem korzystali.

Międzynarodowy Dzień Niewidomych