11 czerwca 2019

Niedawno klasa 3b miała okazję poświęcić uwagę na zagadnienia związane z energetyką. Każdego dnia dzieci skupiały się na innych zagadnieniach, zaproponowanych w ogólnopolskim programie edukacyjnym „Planeta Energii” grupy Energa.

Uczniowie poznali następujące zagadnienia: Skąd się bierze prąd? Słońce jako źródło energii, energia odnawialna, oszczędzanie prądu, elektrośmieci oraz bezpieczne korzystanie z prądu.

Podobnie jak w ubiegłym roku uczniowie zdecydowali się podjąć wyzwanie stworzenia filmu, tym razem omawiającego tematykę zasad oszczędzania energii. Dzieci wykonały ponadto prace plastyczne przedstawiające ostrzeżenia lub zalecenia odnoszące się do omawianych materiałów. Był też czas na doświadczenia. Uczniowie chętnie poznawali zasadę działania elektrowni wiatrowej napędzając mały wentylator podłączony do świecącej diody.  Ciekawym eksperymentem było dla wielu pozyskiwanie energii z ogniwa galwanicznego wykonanego z cytryn, wody z octem, ziemniaków czy bananów.

Projekt uczniów został wyróżniony przez jury konkursu, w którym zasiadał m.in. dr Tomasz Rożek - znany z telewizji ambasador nauki. Do naszej szkoły trafi bon edukacyjny o wartości 2000 zł oraz książki popularnonaukowe dla dzieci z klasy 3b.

Nasi trzecioklasiści wygrali konkurs Planeta Energii!