10 maja 2018
"Obycie umila życie"

Zgodnie z wieloletnią tradycją 8.05.2018 r. w Hotelu Park nad poznańską Maltą odbyła się finałowa edycja konkursu savoir – vivre „Obycie umila życie” zorganizowanego przez Szkołę Podstawową w Daszewicach. Uczniowie naszej szkoły: Amelia Mania, Aleksandra Szłapka i Franciszek Niemczewski – najlepsi w gminie Mosina, zdobyli zaszczytne I miejsce w finale konkursu międzygminnego, pokonując zarówno uczniów szkół podstawowych, jak i uczniów klas gimnazjalnych.

Tegoroczna edycja konkursu odbyła się pod hasłem „Cudze chwalicie, swego nie znacie…”. Była ona związana z 100 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie musieli wykazać się znajomością wydarzeń historycznych, zasłużonych postaci z dziedziny  polityki, literatury, kultury, sportu, a także narodowych tradycji. Finałowe potyczki wymagały nie tylko wiedzy teoretycznej, lecz również umiejętności praktycznych. Młodzi znawcy savoir – vivre bez problemu poradzili sobie z wiązaniem krawatów i nakryciem do stołu zgodnie z podanym menu. Do najciekawszych konkurencji należało rozpoznawanie tańców regionalnych Polski, wykonanych przez zespół Ludowianie oraz zaprezentowanych utworów muzycznych. Uczestnicy konkursu mieli okazję konsumować potrawy z różnych obszarów kraju, takich jak pyry z gzikiem, kartacze, kwaśnica, sękacz i obwarzanki. Zapoznali się także ze sztuką składania serwatek na przyjęciach.

Uczniowie naszej szkoły potwierdzili  swą szeroką wiedzę z zakresu etykiety oraz udowodnili,  że potrafią zachować się w każdym miejscu i sytuacji i doskonale kultywują tradycje i obyczaje. Gratulacje dla całej wspaniałej Trójki!

Anna Szczepkowska