29 marca 2024

Dzień Kolorowej Skarpetki obchodzony jest 21.03, czyli dwudziestego pierwszego dnia trzeciego miesiąca. Ta data nie jest przypadkowa, bowiem odnosi się do TRZECIEGO chromosomu w DZWUDZIESTEJ PIERWSZEJ parze chromosomów, które składają się z łańcucha DNA. Ten 3 chromosom jest odpowiedzialny za występowanie wady genetycznej, jaką jest Zespół Downa.

Akcja „Dzień Kolorowej Skarpetki” trwała w naszej szkole przez cały tydzień w klasach 0-3. Miała ona na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat Zespołu Downa, propagowanie praw i dobra ludzi z tą wadą genetyczną. Ci ludzie oczekują miłości, uwagi i szacunku oraz akceptacji. Rozbudzanie świadomości, empatii i zrozumienia drugiego człowieka oraz otworzenie się na świat powinno rozpocząć się już od najmłodszych lat. Dlatego klasach 0-3 zostały przeprowadzone zajęcia, które pozwolą naszym uczniom zrozumieć i akceptować ludzką różnorodność.

Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa