10 grudnia 2018

W piątek 7 grudnia 2018 uczniowie z klas 7, 8 i 3gim wyruszyli wcześnie rano autokarem do Niemiec. Celem wycieczki było zwiedzenie Poczdamu, który jest centrum kulturalno-naukowym naszych zachodnich sąsiadów. Głównym punktem programu było zobaczenie Jarmarku Świątecznego (niem. Weinachtsmarkt).

W trakcie wczesnej podróży pogoda nas nie rozpieszczała. Przekraczając granicę polsko-niemiecką wszyscy mocno trzymali kciuki, aby przestało padać i rozchmurzyło się. Po dotarciu na miejsce pierwszym punktem programu był Pałac Cecilienhof - ostatni zamek Hohenzollernów. Był on miejscem konferencji pokojowej Wielkiej Trójki, w którym rozstrzygano losy powojennej Europy. Następnie dotarliśmy do kompleksu pałacowo-parkowego Sanssouci. W aurze intensywnej mżawki przeszliśmy się alejkami parku od zabytkowego młyna do utrzymanego w stylu rokokowym letniego pałacu Hohenzollernów. Jest on położony na samym szczycie tarasowo ułożonych winnic. Kolejnym, dłuższym postojem był pobyt w holenderskiej dzielnicy. Znana jest ona z charakterystycznej zabudowy - domów z czerwonej cegły. Zobaczyliśmy też wnętrze katolickiego kościoła św. Piotra i Pawła. Czas wolny spędziliśmy na jednej z głównych ulic Poczdamu (Brandenburgerstraße), która w okresie przedświątecznym tworzy jeden z najdłuższych Jarmarków Świątecznych w Niemczech. Uczniowie mogli tam kupić przeróżne słodycze: piernikowe serca, owoce w czekoladzie na patyku, a także pamiątki i prezenty dla najbliższych. Podziwiali też charakterystyczne niemieckie szopki bożonarodzeniowe.

W takcie podróży powrotnej uczniowie rozwiązywali mały test z pytaniami dotyczącymi wiedzy o Poczdamie. Większość uczniów bezbłędnie odpowiedziała na pytania. Spośród nich wylosowano trzech szczęśliwców, którzy otrzymali małe podarunki z akcentem niemieckim. Wszyscy wrócili pełni wrażeń i w świątecznym nastroju.

Agnieszka Strach

Szkolna wycieczka do Poczdamu