31 stycznia 2019

W ferie 17 stycznia 2019 roku odbyły się w naszej szkole warsztaty z budowy karmników i budek lęgowych dla ptaków. Organizatorem był Urząd Miejski w Mosinie. Zajęcia miały charakter konkursu  i najładniejsze karmniki i budki mają zostać powieszone w parku przy Kanale Mosińskim.  Wzięło w nich udział 18 uczniów z klas 4–8. Dzieci otrzymały wszystkie materiały potrzebne do budowy karmników.

Warsztaty podzielone były na trzy części. Podczas części instruktażowej  dzieci obejrzały film pokazujący kolejne czynności przy montażu karmnika lub budki lęgowej. Następnie była część praktyczna. Za pomocą śrubokrętów i wkrętów uczniowie samodzielnie skręcali drewniane karmniki. Zadanie nie było łatwe, bo mimo, że elementy posiadały wszystkie niezbędne otwory, ciężko było wkręcić śruby w drewno.  W części artystycznej uczestnicy warsztatów malowali i ozdabiali karmniki według swoich upodobań i pomysłowości. Niektórzy z uczestników zabrali  karmniki do domu, inni zostawili swoje dzieła do konkursu.

Zajęcia bardzo się dzieciom podobały. Wzbudziły wiele pozytywnych emocji, spowodowały pojawienie się wypieków na twarzach i odcisków na dłoniach, a u niektórych rozbudziły pasję majsterkowania.

Warsztaty karmnikowe