11 grudnia 2020

W ramach projektu współfinansowanego ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego w dniach 3,4,7,8 grudnia przeprowadzone zostały warsztaty dla wszystkich klas 6 i 7, przez Centrum Działań Profilaktycznych w Wieliczce. Tematem warsztatów był Trening Asertwnych Zachowań – presja rówieśnicza. Podczas warsztatów uczniowie dowiedzieli się czym jest asertywność, jakie jest jej znaczenie w życiu społecznym młodego człowieka. Omówiony został problem presji rówieśniczej, do czego mogą być namawiani uczniowie. Uczniowie podczas zajęć obejrzeli filmik, na którym przedstawiono sytuację, w której dziewczynka była obrażana, wyśmiewana przez rówieśników. Podczas pracy w grupach uczniowie omawiali postać ofiary, świadka, agresora. Prowadzili ożywioną dyskusję, podczas której omawiali jak czuła się dana osoba, co mogła zrobić. Wnioski przedstawione zostały całej klasie. W kolejnej części warsztatów przedstawione zostały podstawowe założenia postawy asertywnej, czym jest asertywność i co daje nam postawa asertywna. Podczas krótkiego treningu uczniowie mogli przećwiczyć sobie jak odpowiadać w sytuacjach presji rówieśniczej w sposób asertywny. Zajęcia były prowadzone w formie bardzo przystępnej dla uczniów. Uczniowie bardzo zaangażowali się w pracę. Atmosfera była przyjazna i miła. Uczniowie byli bardzo zadowoleni z warsztatów.

W ramach realizacji  projektu profilaktycznego dla uczniów, rodziców i nauczycieli z województwa wielkopolskiego zaoferowana została bezpłatna możliwość skorzystania z telefoniczno-mailowego wsparcia ze strony psychologów  Fundacji. Skierowany został list do uczniów, rodziców, nauczycieli : „Silny i długotrwały stres powodowany izolacją społeczną, zdalnym nauczaniem, czy lękiem o zdrowie i życie najbliższych, może prowadzić bowiem do szeregu zachowań ryzykownych, takich jak agresja, przemoc, czy używanie substancji psychoaktywnych. Dlatego jeżeli czujesz się zalękniony, zestresowany czy przygnębiony nie wahaj się do nas zadzwonić. Zapewniamy pełną dyskrecję! W załączniku znajdziecie dane kontakowe oraz godziny darmowych konsultacji.”

W ramach projektu uczniowie, rodzice oraz nauczyciele otrzymali dodatkowe materiały dotyczące presji rówieśniczej i asertywności.

Dziękujemy za możliwość uczestnictwa w projekcie.

Warsztaty "Trening asertywnych zachowań – presja rówieśnicza"