22 października 2019

W czwartek, 17 października 2019 r. odbyła się szkolna wycieczka do fabryki VW w Białężycach koło Wrześni. Celem wyjazdu było zapoznanie uczniów z produkcją samochodów Crafter w Fabryce Samochodów VWP, gdzie każdego dnia produkcję opuszcza 250 gotowych pojazdów. Teren Zakładu Crafter  obejmuje 220 ha. Jako jedyna fabryka w Europie produkuje model Crafter, który trafia na rynki całego świata. Nasza przygoda z VW rozpoczęła się od założenia kamizelek odblaskowych. Na teren zakładu wprowadził nas pracownik, który opowiadał nam o zakładzie. Zwiedzanie zaczęliśmy od spawalni, gdzie zaczyna się proces powstawania samochodu. W Dziale Budowy Karoserii tworzy się podstawę przyszłego samochodu. W spawalni prace w 80% wykonują roboty. Następnie udaliśmy się do hali montażowej, gdzie nadwozia aut są wyposażane w kokpit wraz z niezbędnym okablowaniem. Na stanowisku zwanym weselem łączone są ze sobą podwozie i nadwozie. Cały proces jest w pełni zautomatyzowany. Wreszcie montowane są koła, zespół napędowy, a w kolejnych etapach fotele i drzwi. Szczególnie interesujące było wklejanie szyb. Następnie samochód sprawdza się w tunelu świetlnym i po raz pierwszy uruchomiany jest silnik. Gotowy samochód może wyjechać z taśmy montażowej. Wycieczka była ciekawa, pokazała nam jak wygląda tworzenie jednego z najważniejszych wynalazków – samochodu, a także uroki pracy w tak dużej fabryce.

Wycieczka do fabryki Volkswagena