05 maja 2022

Po dwóch „covidowych latach” w końcu dostaliśmy zielone światło na wyjazdy zagraniczne. Dlatego w  dniach 26-30 kwietnia uczniowie naszej szkoły realizujący projekt Erasmus+ „Uniwersalny język sztuki”  wraz z opiekunami wzięli udział w międzynarodowym spotkaniu uczniowskim, tzw. mobilności we Włoszech. Autokarowa podróż do Lukki, obok której położone jest miasteczko Porcari – tu mieści się nasza partnerska szkoła Isituto Comprensivo Statale Porcari – rozpoczęła się już w niedzielę 24 kwietnia, bo do przejechania mieliśmy ponad 1500 km. Osiemnaście godzin w trasie nie przeszkodziło nam w wyruszeniu na pierwszy spacer po ziemi włoskiej zaraz po dotarciu do pięknego, toskańskiego miasta Lukka.

Kolejne dni wypełnione były od rana do wieczora zajęciami, które związane były ze sztuką. Pokazywanie szeroko rozumianej sztuki (muzycznej, kulinarnej, plastycznej, technicznej, tanecznej itp.) i jej niezwykle ważnej roli w rozwoju człowieka jest jednym z głównych celów naszego projektu ULA (Universal language of art).

Poniżej nasz plan pobytu w punktach:

Dzień 1, wtorek 26 kwietnia 2022

- powitanie i zwiedzanie szkoły,  koncert szkolnej orkiestry młodzieżowej “E. Pea”, spotkanie z burmistrzem i wizyta w Urzędzie Miasta, spacer po średniowiecznym centrum miasta Lukki,

Dzień 2, środa 27 kwietnia 2022

- Florencja – miasto sztuki – poznawanie piękna architektury i sztuki w stolicy Toskanii, spacer z dworca nad rzekę Arno z jej słynnymi mostami, z mijanymi po drodze m.in. Basilica Santa Maria Novella,  Basilica San Lorenzo, Cattedrale Santa Maria del Fiore z jej słynną kopułą, Piazza della Repubblica, Piazza della Signoria, Galleria Uffiizi…

Dzień 3, czwartek 28 kwietnia 2022

- warsztaty kulinarne: włoskie przekąski i dania obiadowe, warsztaty komputerowe: prezentacje w Canvie z wykorzystaniem zdjęć z Florencji, koncert szkolnej orkiestry pt. „Aperitivo”, warsztaty muzyczne z wykorzystaniem własnych ciał, jako instrumentów muzycznych.

Dzień 4, piątek 29 kwietnia 2022

- międzynarodowy turniej sportowy: tenis stołowy i piłkarzyki, warsztaty kulinarne z typowych przekąsek i dań włoskich, warsztaty malarskie: tworzenie murali na korytarzy szkolnym, warsztaty komputerowe: prezentacje w Canvie z wykorzystaniem zdjęć z Florencji.

Dzień 5, sobota 30 kwietnia 2022

- Viareggio – miasto karnawału – wizyta w Muzeum Karnawału, poznanie historii  karnawału we Włoszech, warsztaty z wykorzystaniem masy papierowej, gry i zabawy na plaży we Viareggio.

Zachęcamy też do obejrzenia foto-relacji z wyjazdu:

oraz śledzenia naszej grupy Erasmus+ UNIVERSAL LANGUAGE OF ART na FB

Jak każdy wyjazd erasmusowy, tak i ten był pełen wrażeń, przeżyć, przełamywania swoich strachów, barier w komunikacji i współpracy w środowisku międzynarodowym. Byłyśmy bardzo dumne patrząc, jak doskonale nasze dzieci radzą sobie z pokonywaniem różnego rodzaju problemów podczas wizyty we Włoszech, bo dla wielu, był to pierwszy wyjazd „bez mamy i taty”.

Wszyscy zgodnie stwierdzili, że to była bardzo owocna i udana wyprawa, która na długo zapadnie nam w pamięci.

Wyjazd do Włoch w ramach projektu Erasmus+